FullConTech-NoDate_orange

September 15, 2015
Washington State Convention Center
8:00AM – 5:00PM

MINIMIZED-Bracket-8.7-crop

FullConTech Schedule

7:30 am – Registration

8:00 am – Breakfast

8:30 am – Tipoff with Lenny Wilkens

10:00 am – Bracket Opening Panels

Talent (Ballroom 6B), moderated by GeekWire Co-Founder John Cook
Ecosystem (Ballroom 6C),
moderated by Seattle Times Tech Editor Mark Watanabe

11:00 am – Simultaneous Panel Discussions

Developing the Local Pipeline (Room 609), moderated by Washington STEM Chief Policy Officer Caroline King
Attracting Top Talent (Room 608),
moderated by Madrona Venture Partners Director of Talent Kerry Van Voris
Building Tomorrow’s Infrastructure (Room 607),
moderated by Puget Sound Regional Council Executive Director Josh Brown
Managing Cultural Changes (Room 606),
moderated by Indix CFO Heather Redman

12:00 noon – Lunch

1:00 pm – Team Breakouts

Developing the Local Pipeline

K-12 Education: Room 615, Facilitated by Jesse Gilliam, Washington STEM and Phyllis Harvey-Buschel, Washington MESA
Higher Education: Room 616, Facilitated by Paula Boyum, Northeastern University
Career Transitions: Room 617, Facilitated by Ken Hang, Green River College and Sam Hamm, CodeFellows

Attracting Top Talent

Competing with Silicon Valley: Room 618, Facilitated by Rick Noji, GreenHouse Data and Jovana Teodorovic, Socrata
Recruit Smarter, Not Harder: Room 619, Facilitated by Jeff Hebert, Synapse and Mikkel Roeland, Modis
Startup Central: Room 620, Facilitated by Nick Hughes, Knotis and Martina Welke, Zealyst

Building Tomorrow’s Infrastructure

Land Use & Real Estate: Room 602, Facilitated by Kraig Baker, Davis Wright Tremaine and Patrick Pierce, Puget Sound Regional Council
Transportation: Room 603, Facilitated by Robin Mayhew, Puget Sound Regional Council and Stan Suchan, Washington State Department of Transportation
Connectivity: Room 604, Facilitated by Sabrina Roach, Brown Paper Tickets and Karen Archer Perry, Clarion Collaborative

Managing Cultural Changes

Communities & Neighborhoods: Room 611, Facilitated by Jim Loter, Seattle Public Library and Boting Zhang, Beacon Development Group
Diversity & Disruption: Room 612, Facilitated by Uma Rao, Technology Access Foundation and Drew Atkins, Crosscut
Creativity & Innovation: Room 613, Facilitated by Shawn Mills, GreenHouse Data and Ruby Love, VentureScale

4:00 pm – Closing Ceremony

5:00 pm – Happy Hour